top of page

Historie tapet a tapetování

Aktualizováno: 27. 2.


Možná netušíte, že historie tapet a tapetování je vskutku zajímavá kapitola...


Jak to bývá nemůžeme říci přesně, kdy se na stěně domu objevila první tapeta. Záznamy nicméně uvádějí, že byla poprvé použita v Číně již v roce 200 př.n.l. Výjevy ptáků, květin a krajiny byly namalované na rýžovém papíře.


V 16. století byla tapeta dovezena z Číny do Evropy, kde se používal místo papíru len. Tapety měly obdélníkový tvar a instalovaly se vedle sebe jako dnešní fototapety.


Kolem roku 1620 byla v Evropě zavedena metoda napodobování sametu. Papíry vyrobené tímto způsobem se staly velmi populární. Poptávka po tapetách v Evropě rychle rostla a výroba tapet se stala uznávaným řemeslem.


Původně se papíry lepily na dřevěné desky, ale v roce 1675 vyrobil Francouz a rytec Jean-Michel Papillon první skutečnou tapetu, jak ji dnes známe. Měla opakující se motivy, které se shodovaly na obou stranách a daly se spojit z jednoho listu na další.


V 18. století došlo k prvním pokusům o standardizaci tapet. Dekret Ludvíka XVI vyžadoval, aby role tapet byly přibližně 34 palců dlouhé. V roce 1785 vynalezl Christophe-Philippe Oberkampf z Francie první stroj pro tisk tapet a celosvětové rozšíření tapet se rozjelo na plné obrátky.


41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page