Vyhledat
  • Zbyněk Hůrka

Historie tapet a tapetování - 1. část

Jak to bývá nemůžeme říci přesně, kdy se na stěně domu objevila první tapeta. Záznamy nicméně uvádějí, že byla poprvé použita v Číně již v roce 200 př.n.l. Na prvních čínských tapetách se objevovali ptáci, květiny a krajiny. Tyto výjevy byly namalované na rýžovém papíře.


V 16. století byla tapeta dovezena z Číny do Evropy, kde se používal místo papíru len. Tak jako v Číně tak i o mnoho století později měly tapety obdélníkový tvar a instalovaly se vedle sebe jako dnešní fototapety. Kolem roku 1620 byla v Evropě zavedena metoda napodobování sametu. Papíry vyrobené tímto způsobem se staly velmi populární. Poptávka po tapetách v Evropě rychle rostla a výroba tapet se stala uznávaným řemeslem.


Poté se vývoje tapet ujali francouzi. V roce 1599 byl ve Francii založen cech malířů a papírníků známý jako Dominotiers. První tapety se vyráběly se tak, že se lepil papír na natřené dřevěné desky.


V roce 1675 vyrobil Francouz a rytec Jean-Michel Papillon první skutečnou tapetu, jak ji dnes známe. Měly opakující se motivy, které se shodovaly na obou stranách a daly se spojit z jednoho listu na další.


V 18. století došlo k prvním pokusům o standartizaci tapet. Dekret Ludvíka XVI vyžadoval, aby role tapet byly přibližně 34 palců dlouhé. V roce 1785 vynalezl Christophe-Philippe Oberkampf z Francie první stroj pro tisk tapet.


15 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše