top of page
Vyhledat
  • Zbyněk Hůrka

Jak jednoduše spočítat spotřebu rolí pro tapetování

Aktualizováno: 22. 11. 2022

Tapety v rolích se aplikují na jednu či více stěn v pokoji, v chodbách a dalších členitých místnostech. Nepřeberná škála vzorů, barev a materiálů umožní výběr i tomu nejnáročnějšímu zákazníkovi.


Jak se ale vyznat v parametrech jednotlivých tapet? Začněme od té nejběžnější:

Jedna role tapety má standardně šíři 53 cm a délku 10 metrů, (cca 5m2). Nenechte se však zmást obsahem role. Pokud tapeta nemá vzor a tedy prostřich (raport) - který je uvedený v cm na každé roli tapety je počítání jednoduché. Na výšku místnosti do 3 metrů vám jedna role tapety vychází na 3 pruhy - tedy otapetujete stěnu v délce 1,59 metru.


Když má t


apeta prostřich, musíte počítat s tím, že stěnu o 5m2 rozhodně nevytapetujete. Záleží ale jak velký prostřich vaše tapeta má a jaká je výška vaší stěny. Nejčastěji se prostřich pohybuje od 5-30cm a tak i v tomto případě při obvyklé výšce místnosti do 3 metrů vám tapeta na tři pruhy vyjde. Pokud se ale sejde velký prostřich - více jak 50cm a stěna vyšší jak 3 metry, počítejte s tím, že aplikujete pouze 2 pruhy tapety. Zbytek tapety se musí vyhodit, protože se vždy aplikuje jeden pr


uh tapety v celku.


Druhou nejčastější šíří je 70cm. Tato šíře je výhodnější právě při tapetování vyšších stěn s velkým prostřihem. Jejich aplikace je však díky šíři trochu těžšší a vyžaduje zkušenosti.


V případě, že budete tapetovat sami je výhodné koupit i tak jednu roli navíc, kdyby se něco nepovedlo. Zkontrolujte výrobní číslo (šarži) rolí, aby bylo stejné. Pokud byste dokupovali další roli později může se stát, že výrobní čísla budou rozdílná a díky tomu, se bude také nepatrně lišit barva tapet. Jestliže je vaše tapeta luxusní a drahá, nechte tapetování raději na profesionálních tapetářích.19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page