top of page

Kdy raději tapetáře nevolat?

Aktualizováno: 29. 11. 2023

Jsou případy, kdy například: stav stěn, probíhající rekonstrukce, teplota, mylná představa o vlastnosti tapet, atd., neumožňují úspěšnou aplikaci tapet.


Vycházíme z našich četných zkušeností a tímto článkem bychom chtěli přispět k lepšímu povědomí o tapetářském řemeslu.


Jednotlivé situace si popíšeme a zdůvodníme, abyste věděli, kdy tapetáře raději nevolat.


1. Stav stěn - příliš mnoho nátěrů. Tapeta se skvěle aplikuje na stěnu, která je vymalovaná, avšak velké množství vrstev různých nátěrů působí problémy. Silná vrstva barev se může po nanesení lepidla od stěny oddělovat. Pod tapetou pak vznikají boule, nebo se může i s barvou od stěny odlepit. Zkušený tapetář si dokáže s takovou situací poradit, ale setkali jsme se i se situací, kdy byl počet nátěrů již neúnosný. ŘEŠENÍ: oškrábání.


2. Vinylová barva na stěně - vinylová barva má jednu důležitou vlastnost - je nesavá. To je sice výhoda pro případné omývání, ale pro tapetování je nevhodná. Nenasaje totiž dobře lepidlo a působí proti dobré přilnavosti tapety. Zkušený tapetář si opět bude vědět rady, ale není to ideální situace. Pokud je na stěně více takových nátěrů je lepší ŘEŠENÍ: oškrábání.


3. V bytě se netopí - to se nám občas stane. Zákazník v bytě zatím nebydlí a proto netopí. Avšak tapeta potřebuje, aby lepidlo vysychalo pomalu a v pokojové teplotě. Když je teplota příliš nízká a nebo se náhle po aplikaci tapety zatopí, může docházet k různým problémům, např. ke sražení tapety a vzniku viditelných spár. ŘEŠENÍ: před tapetováním zatopte a i další den, dva nechte topení zapnuté.


4. V bytě neteče voda - i to se nám několikrát přihodilo. Tekoucí vodu potřebuje tapetář pro vymývání hadříku, kterým utírá tapetu od lepidla. Ten musí být stále čistý a vlhký - bez tekoucí vody to nejde. ŘEŠENÍ: zavolejte tapetáře, až bude voda zapojená


5. V bytě probíhají další řemeslné práce - to je bohužel častý problém. S rekonstrukcí se pospíchá a řemeslníci překračují jeden druhého. Myslím, že taková situace nevyhovuje nikomu a pro náš případ tapetování k tomu máme tyto důvody:

Prvním je, že lidé pohybující se v prostoru otevírají okna, dveře a vzniká průvan. Ten způsobuje nerovnoměrné schnutí tapety, čímž vznikají viditelné spáry mezi pruhy tapety. Druhým důvodem je to, že tapetář potřebuje poměrně dost prostoru pro svou práci - tapetovací stůl je dlouhý 3 metry, štafle atd. Třetí důvod je ten, že tapety se snadno ušpiní a není proto možné, aby někdo v průběhu prací posouval stůl, role tapet, nebo dokonce prášil, atd. ŘEŠENÍ: tapetáře můžete zavolat, když už bydlíte. Je to čistá práce, která na vašem novém bytě nezanechá žádné negativní stopy.


6. Koupili jste si levnou tapetu - když jste se rozhodli ušetřit na materiálu - tapetě, tapetáře nevolejte. Vyjde vás v porovnání s nákupem tapety neúměrně draho a navíc: nekvalitní tapeta mívá vady, které ani tapetář nevyřeší. Mohou to být grafické chyby, špatné zaříznutí pruhů, nesedící vzory atd. Zkrátka výsledek by ani tak nestál za to.


7. Chcete, aby tapeta zakryla poškozenou stěnu nebo trochu odhlučnila vedlejší místnost. To jsou bohužel mylné představy. Ani jedno tapeta neumí. Poškozená stěna - rýhy, odlupující se omítka, barva, nebo díry tapeta nepřekryje. Snad jen v případě velmi malého poškození stěny v kombinaci s vinylovou tapetou vysoké gramáže. Odhlučnění od tapety neočekávejte. Tapeta je dekorativní prvek interiéru a tak je k ní třeba přistupovat.


Věřím, že vám tento článek přinesl zajímavé informace o tapetování a tapetách!


Potřebujete poradit? Kontaktujte nás přímo!


Chcete-li se dozvědět více o tapetách, přečtěte si další články!

A sledujte nás na INSTAGRAMU!

25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page