top of page

Zajímavosti z historie tapet

Tapetování a tapety mají zajímavou historii a já jsme si pro vás v tomto článku připravil několik momentů z jejich historie.


První tapety v Evropě jsou známy až v 16. století a byly velmi drahé. Jednalo se o ručně malované panely, které zdobily zdi bohatých domů a paláců.


V 17. století došlo k velkému rozmachu tapet v Evropě a to zejména díky Francouzům.

Kolem roku 1620 byla v Evropě zavedena metoda napodobování sametu. Papíry vyrobené tímto způsobem se staly velmi populární. Poptávka po tapetách v Evropě rychle rostla a výroba tapet se stala uznávaným řemeslem.


Původně se papíry lepily na dřevěné desky, ale v roce 1675 vyrobil Francouz a rytec Jean-Michel Papillon první skutečnou tapetu, jak ji dnes známe. Měla opakující se motivy, které se shodovaly na obou stranách a daly se spojit z jednoho listu na další.

Vliv Číny: První tapety byly do Evropy importovány z Číny, a proto byly známé jako "čínské tapety". Byly velmi ceněny pro svou exotickou krásu a ruční výrobu.


V 18. století se začaly tapety vyrábět ve větším měřítku. V roce 1785 vynalezl Christophe-Philippe Oberkampf z Francie první stroj pro tisk tapet a celosvětové rozšíření tapet se rozjelo na plné obrátky. Byly tisknuty dřevěnými bloky a ručně zdobeny. Tento proces byl však velmi náročný a drahý. Dekret Ludvíka XVI dokonce vyžadoval, aby role tapet byly přibližně 34 palců dlouhé.


Technologický pokrok: S rozvojem průmyslové revoluce a technologií tisku se zjednodušila výroba tapet. Staly se tak dostupnějšími běžným lidem.

  1. Viktoriánský věk: Během viktoriánského období se tapetování stalo velmi populárním. Tapety byly bohatě zdobené a často obsahovaly květinové vzory a ornamenty.

  2. Art Nouveau a Art Deco: V 19. a 20. století se objevily nové styly tapet, jako je Art Nouveau s přírodními a ornamentálními dekory a Art Deco s geometrickými vzory. Tyto styly odrážely dobové umění a architekturu.

  3. Tapety ve 20. století: V průběhu 20. století se tapety staly symbolem různých módních trendů. V 60. a 70. letech byly populární psychedelické vzory, zatímco v 80. letech se vyráběly tapety s jasnými barvami a geometrickými tvary.

  4. Digitální tisk: S nástupem digitálního tisku se výroba tapet stala ještě jednodušší a umožnila tvůrcům vytvářet nápadité a individuální vzory a hlavně FOTOTAPETY.

  5. Tapetování jako umělecký projev: Tapetování se stalo uměleckým projevem a designéři nebo umělci používají tapety k vytváření výrazných a unikátních interiérů.

  6. Ekologické tapety: V dnešní době je stále větší důraz na ekologii a udržitelnost. Proto se objevují ekologické tapety vyrobené z recyklovaných materiálů.

A znáte nějaký film, kde měly tapety důležitou úlohu? Zmíním dva:


The Shining - Osvícení (1980): V tomto slavném hororovém filmu režiséra Stanleyho Kubricka hraje tapeta důležitou roli v událostech hotelu Overlook. Charakteristický vzor tapety se stává ikonickým prvkem a symbolizuje šílenství hlavní postavy.


The Great Gatsby - Velký Gatsby (2013): I ve filmové adaptaci románu F. Scotta Fitzgeralda se tapety a dekorace hrají význačnou roli, když se snaží zachytit atmosféru éry jazzového věku.


Věřím, že vás tento článek Zajímavosti z historie tapet inspiroval k výběru tapet do vašeho interiéru!


Potřebujete poradit? Kontaktujte nás přímo!


Chcete-li se dozvědět více o tapetách, přečtěte si další články!

A sledujte nás na INSTAGRAMU!

28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


bottom of page