top of page

Co jsou vliesové tapety?

Aktualizováno: 17. 1.

Vliesové tapety jsou moderní a vysoce kvalitní druh tapet, který se vyrábí z netkané syntetické textilie. Co to přesně znamená?


Vliesová tapeta se skládá z polyesterových a celulózových vláken, která jsou následně spojena pojivem, obvykle akrylovým nebo vinylovým. Tato technologie zajišťuje vliesovým tapetám vysokou pevnost a rozměrovou stabilitu a právě proto se tapety nekroutí, netrhají a vydrží krásné dlouhou dobu.


Už tedy víme, co jsou vliesové tapety za materiál. pojďme na historii:

Vliesové tapety se začaly vyrábět v 90. letech 20. století, jako nový typ tapetového materiálu. V té době byly vliesové tapety novinkou a velmi rychle se staly populární.


Od té doby se výroba vliesových tapet stala standardem a dnes jsou k dispozici v mnoha různých typech, barevných provedeních a vzorech, takže si každý může vybrat ten, který nejlépe odpovídá jeho vkusu a stylu interiéru.


Pojivo, které se používá při výrobě vliesových tapet, je důležitým faktorem, který ovlivňuje kvalitu a vlastnosti tapety. Nejkvalitnější vliesové tapety mají pojivo z polyvinylacetátu (PVA), které je odolné proti vlhkosti a umožňuje vysokou pevnost a rozměrovou stabilitu tapety. PVA pojivo je také dobré pro bezproblémovou aplikaci tapety, protože zvyšuje její přilnavost.


Dalšími významnými pojivy, které se používají u vliesových tapet jsou například kopolymerové emulze, které přidávají vliesové tapetě odolnost proti plísním a bakteriím.


Proč jsou v současné době vliesové tapety populárnější než papírové?


Kromě již zmíněné snadné aplikaci na stěnu a odolnosti proti nechtěnému roztržení jsou navíc vliesové tapety odolné proti vlhkosti, a proto ji můžeme nalepit i v koupelnách, kuchyních a jiných podobných prostorách. Vliesová tapeta se dá také otřít vlhkým hadříkem, což bychom u těch papírových zásadně nedoporučovali.


Pozor, vliesové tapety nejsou voděodolné, proto ji umístěte tam, kde nedojde k přímém styku s vodou. Pokud by k němu mělo občas přece jenom dojí je vhodné vliesové tapety nalakovat vhodným transparentním lakem, který voděodolnost tapety zvýší.


Vliesové tapety se vyrábějí v různých gramážích, které určují jejich hustotu a tloušťku. Standardní gramáže vliesových tapet se pohybují v rozmezí od 100 g/m² do 300 g/m², ale mohou být i lehčí nebo těžší v závislosti na konkrétním druhu tapety a výrobci.


Například, lehčí vliesové tapety s gramáží kolem 100-120 g/m² jsou vhodné pro lepení na sádrové omítky, zatímco těžší tapety s gramáží kolem 150-200 g/m² jsou vhodné pro použití na stěnách starších domů, nebo do prostor s vyšším provozem a vyššími nároky na odolnost tapety.


Možná jste se někde dočetli, že vliesové tapety mohou zakrýt nepravidelnost stěny. To však není úplně pravda. Pokud máte nižší gramáž tapety, budou i jakékoliv barevné kontrasty na stěně skrz nalepenou tapetu vidět. Je sice pravdou, že vliesové tapety s vyšší gramáží mohou nějakou nepravidelnost stěny zakrýt snadněji než papírové, ale moc na to nespoléhejte!


Vliesový materiál se používá také na jiné výrobky mimo tapety. Například na koberce, filtry, stínící systémy, obaly pro elektroniku, zdravotnické a hygienické výrobky a mnoho dalších. V posledních letech se navíc objevují nové technologie výroby vliesových materiálů, které umožňují vyrábět složitější a pokročilejší výrobky, jako jsou například speciální filtry a kompozitní materiály pro stavebnictví.


Věřím, že jste se v článku dozvěděli mnoho nových informací a budu rád, když mi zanecháte váš komentář nebo článek budete sdílet!


Máte nějaké otázky? Kontaktujte nás!


Sledujte nás na sociálních sítích pro další zajímavé tipy, informace i inspiraci!
68 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Комментарии


bottom of page